Publikováno

Klesající kurz Bitcoinu a možná souvislost s prodejem coinů z MtGox

První kvartál roku 2017 se pro bitcoin vůbec nevyvíjel dobře. Začátkem ledna sice Bitcoin atakoval zatím nepokořenou hranici dvaceti tisíc dolarů, jenže od 6. ledna hodnota BTC klesá. A to poměrně intenzivně. Za tři měsíce ostatně kurz bitcoinu spadl na polovinu.

Pokles není lineární a provází jej prudké cenové výkyvy, čehož využívají obchodníci pro krátkodobé transakce. Pro dlouhodobé investory je ovšem aktuální situace přinejmenším znepokojivá. Analytici navíc varují, že klesající trend bude převládat i nadále. Například podle teorie s-křivky a logaritmického grafu by nyní měl mít Bitcoin kurz mezi 3000 až 6000 dolary.

V loňském roce se kurz BTC propadal kvůli vysokým poplatkům v síti. Jenže za zmiňované tři měsíce cena průměrného poplatku klesla z 32 dolarů na pouhých 1,2 dolaru. Jak je tedy možné, že kurz nejznámější kryptoměny stále klesá?

Proč kurz bitcoinu klesá?

Celý loňský rok kryptoměny zažívaly boom. Už v polovině roku se ovšem začaly objevovat obavy z možné spekulativní bubliny. Trh se zkrátka po několika letech opět přehřál a výrazná cenová korekce byla nevyhnutelná. Otázkou nebylo, zda korekce nastane, ale kdy k tomu dojde. I když si tedy pokles hodnoty Bitcoinu přál málokdo, tak většina obchodníků a analytiků jej předvídala.

TIP: Aktuální kurz Bitcoinu můžete sledovat například zde.

Na klesajícím trendu se výrazně podepsala také bývalá bitcoinová burza Mt.Gox. Tato burza zacloumala s kurzem Bitcoinu poprvé v roce 2014, když se stala terčem hackerského útoku. Přibližně 800 tisíc zcizených BTC tehdy přispělo k výraznému propadu nejznámější kryptoměny. A letos, po 4 letech, jméno Mt. Gox opět vyvolává paniku. 200 tisíc BTC, které burza po krádeži „objevila“, totiž začala ve velkém rozprodávat.

Správce zajištěných bitcoinů Nobuaki Kobayashi od konce roku 2017 do února 2018 rozprodal 35 tisíc BTC (a dalších 34 000 BCH) v hodnotě 405 milionů dolarů. Je překvapující, že i takovéto množství BTC dokáže s kurzem tak výrazně zacloumat. Nutno ale podotknout že Kobayashi kvůli klesající hodnotě BTC pravděpodobně zpanikařil a 18 tisíc BTC (35 tisíc BTC) prodal během jediného dne. Následující den kurz bitcoinu klesl na letošní minimum (5900 USD).

Vývoj kurzu Bitcoinu na logaritmickém grafu

Vývoj kurzu Bitcoinu na logaritmickém grafu

Nejistá budoucnost

Kobayashi s prodejem ale nekončí.  Zbylých 160 tisíc BTC totiž čeká pravděpodobně stejný osud, což po předchozích zkušenostech vyvolává oprávněné obavy z dalšího poklesu. Jak hluboko ovšem může bitcoin klesnout, to zůstává otázkou. Všechny spekulativní bubliny, které bitcoin během své desetileté existence zažil, byly ovšem z dlouhodobého hlediska přínosné. Cena po korekci byla totiž vždy vyšší, než před začátkem bubliny.

Z dlouhodobého hlediska tedy není současný klesající trend žádnou katastrofou. Spíše jen nutným a dočasným zlem. Pravdou ale je, že cesta k dosažení dvacetitisícové hranice může trvat dalších pár let. A navíc je potřeba počítat i s rizikem, že bitcoin může vystřídat jiná kryptoměna. Jejich počet od loňského roku totiž raketovým tempem roste.