Jak vybrat vhodný mrazák do domácnosti + tip na mrazáky ve výprodeji
Pro každou větší domácnost s nedostatkem mrazícího prostoru v ledničce je mraznička takřka jedinou záchranou. Mrazáky se prodávají ve všech různých velikostech a provedeních. Při výběru spotřebiče je mnoho kritérií a zorientovat se v nich nemusí být zrovna jednoduché. Mezi ty nejzákladnější patří jejich typ, objem, spotřeba a v neposlední řadě funkce.
Jaký mrazák vybrat?
Na trhu se nejčastěji setkáte s modely pultovými a šuplíkovými. To, co tyto dva druhy mrazniček od sebe odlišuje, je druh přístupu. S pultovými mrazáky se často setkáváte v obchodech. Jedná se o spotřebiče s přístupem shora. Jejich nevýhodou je špatná dostupnost k potravinám ve spodní části spotřebiče a jejich celková nepřehlednost. Výrobci se snaží tyto nedokonalosti odstranit plastovými zásuvkami. Pokud jste ale schopni tyto nedostatky přehlédnout, jistě oceníte jejich obrovský prostor, který tento typ nabízí.
Navíc dvířka v horní části spotřebiče přispívají k jeho izolaci a tím také menší spotřebě. Šuplíkové neboli skříňové mrazničky jsou pravý opak. Tyto mrazáky s tvarem klasické lednice jsou vhodné do menších domácností a menší spotřebou potravin. Jejich výhodou je okamžitý přehled o všech druzích potravin. Naopak záporem bude menší objem a vyšší cena.
Nákup mrazáků ve výprodeji
Mrazničky lze pořídit s výraznými slevami díky doprodejům skladových zásob, dočasným slevovým akcím či díky sortimentu II. jakosti. V posledním případě se jedná o zboží, které bylo vystaveno na prodejně (předváděcí modely) nebo je zákazník vrátil ve 14-ti denní lhůtě. Mrazničky tak můžete pořídit se slevou až 60% – katalog s modely za akční ceny naleznete například na portále Slewik – mrazáky výprodej. Aktuálně jjsou k dostání mrazáky od výrobců Zanussí, Candy, Beko, AEG, Samsung, Whirlpool či Amica.
Přednosti modelů vyšších tříd
Při výběru jsou kromě typu důležité také hlavně mrazící výkon společně s akumulační dobou. Mrazící výkon udává v kilogramech, jak velké množství potravin je spotřebič schopný zmrazit na teplotu -16°C za 24 hodinový časový úsek. Informace o akumulační době by nás zase měla uvědomit o tom, jak dlouho po případném výpadku proudu zůstanou potraviny zmrzlé. Průměrná akumulační doba se pohybuje kolem 40 hodin.
V současnosti mrazničky vyšších tříd nemusí pouze mrazit. Mohou nám například také ušetřit čas a práci s funkcí Nofrost (tuto funkci nabízí například výrobce Siemens). Díky této funkci se zbavíte zdlouhavého odstraňování námrazy. Námraza se totiž u těchto modelů ani nevytvoří. V potřebě okamžitě zmrazit jakoukoliv potravinu zase oceníme model s funkcí superfrost, který velmi rychle sníží teplotu a po dostatečném zchlazení se vrátí zpět na obvyklou teplotu.